MEDICĪNA IR MĀKSLA

ŠĶIDRĀ RINOPLASTIKA

Par vienu no sarežģītākajām un pieprasītākajām plastiskajām operācijām tiek uzskatīta rinoplastika (deguna formas korekcijas operācija). Balstoties uz ļoti aptuveniem, bet tomēr statistikas datiem, operācijai piekrīt aptuveni 5% cilvēku, kuri nav apmierināti ar sava deguna izskatu. Operācijas izmaksas ir no 2000 līdz 5000 eur, tādēļ visi nevar atļauties veikt šo operāciju. Tā nav viegla, operācijai ir ilgstošs rehabilitācijas periods un grūti prognozējams rezultāts. Lai gan taisnīguma labad ir jāmin, ka tieši rinoplastika spēj pilnībā mainīt cilvēka izskatu, padarot to pievilcīgāku. Daudz vilinošāka izskatās injekciju rinoplastika (rietumu speciālisti to sauc par šķidro rinoplastiku), bez narkozes, sarežģītas operācijas, ģipša, zilumiem un tūskas, tā aizņem tikai 12-15 minūtes ārsta-kosmetologa kabinetā.


Azaryan Medical Clinic

Dr.med. Kristīne Azarjana, ārste–dermatoloģe, klīnikas Azaryan Medical Clinic īpašniece un galvenā ārste

Autore: Almaza Pirha. Raksta oriģināls šeit.

Tad kur gan rodas pacienti ar “nokārtiem deguniem”, pēc šīs skaistumkopšanas procedūras veikšanas?

“Pēc kosmetologa neveiksmīgas apmeklēšanas”, saka Dr.Med. dermatoloģe Kristīne Azarjana.

Dakter, pieņemsim, ka pacients nav gatavs operācijai un nosliecas veikt injekciju rinoplastiku. Kurš pieņem lēmumu par pacienta nosūtīšanu? Plastiskais ķirurgs nosūta pie Jums? Vai arī estētiskās dermatoloģijas speciālists, kosmetologs pieņem gala lēmumu?

Šo procedūru drīkst veikt tikai ĀRSTS. Šo es vēlos īpaši uzsvērt. Ārstam, kurš veiks injekcijas rinoplastikas procedūru, jāatbilst attiecīgajai kvalifikācijai un jābūt ilggadējais pieredzei šajā jomā. Manipulāciju veikšana deguna zonā ir viena no bīstamākajām sejas procedūrām.

Ja pacients personīgi ir vērsies pie plastiskā ķirurga, tad, protams, speciālists pats var piedāvāt injekcijas rinoplastiku, balstoties uz indikācijām. Šodien tā ir ļoti izplatīta prakse. Un mēs redzam, ka ķirurgi paši norāda, kurus trūkumus ir vieglāk un vienkāršāk labot tieši ar injekciju rinoplastikas palīdzību. Vai arī, balstoties uz savu pieredzi ķirurģijā, pamatot, kādēļ iespējama tikai ķirurģiski veicama rinoplastika.

Dažkārt ar injekciju palīdzību nemaz nevar panākt tādus rezultātus, kādus var nodrošināt ķirurģiskās rinoplastikas procesā. Tomēr pacients ir apmierināts ar veikto procedūru, jo šī metode ir mazāk invazīva, ļoti ātra, bez ilgstošas rehabilitācijas. Un jāpiemin, ka neapmierinātu pacientu pēc ķirurģiskās rinoplastikas ir vairāk. Taču bieži vien tā nemaz nav ārsta vaina, bet gan tāpēc, ka pacienta gaidītais rezultāts pēc plastikās operācijas veikšanas bijis savādāks nekā reālais iznākums. Jo cilvēks taču ir veicis operāciju, bet šīs sarežģītās manipulācijas rezultātā nav ieguvis vēlamo rezultātu.

Viens no pēdējiem pētījumiem, kurā tika analizēti 5000 neķirurģisku rinoplastikas procedūru gadījumi, kas veikti laika posmā no 2015. gada līdz 2019. gadam, parādīja, ka pacientu vidējais vecums bija 27 gadi (diapazons 18-78). Visplašāk tika pārstāvēta vecuma grupa no 25-34 gadiem (52%) ar sieviešu īpatsvaru. Procedūrai patērētais vidējais laiks bija tikai 12 minūtes, savukārt ievadītās pildvielas daudzums bija mazāks par vienu mililitru (0,72 ml), bet sāpju vidējais novērtējums 10 baļļu skalā bija tikai 2 balles.

Kādus deguna defektus jūs varat izlabot?

Veicot procedūru, tiek ņemtas vērā vairākas lietas: sejas, deguna proporcijas un deguna leņķis, taču svarīgākais — vai pacients saņems gaidāmo rezultātu. Mēs nevaram visu izlabot ar injekciju palīdzību.

Pacienti joprojām visbiežāk sūdzās par deguna kupri. Tie ir aptuveni 40% no visiem pacientiem. Ļoti bieži pacienti pēc veiktās rinoplastikas operācijas ierodas, lai koriģētu radušos defektus. Izmantojot injekciju rinoplastiku, iespējams piepacelt deguna galu, izlabot neprecīzas tā kontūras, deguna muguriņas reljefu, frontālu deguna asimetriju, koriģēt degungala izliekumu vai divās daļās sadalītu degungalu, kā arī pat nedaudz sašaurināt deguna spārnus.

Kādus preparātus jūs izmantojat procedūras veikšanai? Tie taču nav tikai filleri?

Protams, tā ir gan hialuronskābes (HS) filleru ievadīšana, gan kalcija hidroksiapatīta preparātu ievadīšana, gan botulīna toksīna injekcijas.

Vienmēr jāatceras, ka, ja preparāts būs jāšķīdina, asinsvadu kompresijas gadījumā vai gadījumā, ja preparāts nejauši ievadīts asinsvadā, tad problēmu būs vieglāk atrisināt, ja izmantots tika HS preparāts.

Es izmantoju arī botulīna toksīna injekcijas. Noteiktos gadījumos, lai piepaceltu degungalu, sašaurinātu deguna spārnus.

Jaunākie dati liecina, ka, lai gan medicīniskajā praksē tiek izmantoti diegi, ar tiem ir grūtāk panākt pacienta gaidīto efektu.

Runājot par HS filleri – vai tam jābūt kādam īpašam?

Preparāta izvēle ir ārkārtīgi svarīga. Parasti cilvēki vēlas samazināt vai sašaurināt degunu nevis padarīt to vizuāli lielāku. Tāpēc tiek izvēlēti preparāti, kuri pēc ievadīšanas neizplūst, ir stabili un neveido tūsku nevēlamās zonās.

Cik ilgi jaunais deguns priecēs?

Tas ir atkarīgs no deguna anatomijas un izmantotās pildvielas daudzuma, kā arī ievadīšanas vietas. Kontūras plastikas rezultāti deguna zonā var saglabāties līdz diviem trim gadiem. Jūsu ārsts sniegs jums labāku priekšstatu par sagaidāmo rezultātu pēc šādas procedūras veikšanas. Tas būs atkarīgs no tā, vai tika veiktas nozīmīgas deguna anatomiskās formas izmaiņas, cik dziļi un kur tika ievadīta pildviela. Taču savā praksē es pacientam parasti neveicu deguna korekciju biežāk kā reizi divos gados.

Vai ir rinoplastikas profilmācības?

Praktizējošiem ārstiem, kuri veic neķirurģisku rinoplastiku, jābūt pilnīgam priekšstatam par deguna anatomiju un estētiku, jāiziet speciāls apmācību kurss injekciju rinoplastikā, kur iegūtās zināšanas apstiprina speciāls diploms. Es atkārtošos – deguns ir vissvarīgākā mūsu sejas zona. Attiecīgi, iespējamas vissarežģītākās komplikācijas — līdz pat redzes zudumam, kas saistītas ar kļūdām, veicot manipulāciju šajā zonā. Ja tika ievadīts pārāk daudz preparāta, var rasties asinsvada kompresija (saspiešana), kā rezultātā rodas izmaiņas audu trofikā, kas var radīt audu nekrozi.

Riski, ar kuriem nākas saskarties

Kā jau mēs zinām, riski var būt saistīti ar dažādiem faktoriem: nekvalificēts speciālists vai ārsta kļūda, kas principā medicīnā vienmēr ir iespējama. Otrs faktors – tas ir pacients, kurš nav sniedzis ārstam patiesu informāciju, piemēram, par veiktu deguna plastiku, par iepriekš uzliktiem diegiem, ievadītajiem preparātiem. Un trešais faktors – nepareiza preparāta izvēle: reoloģiskās īpašības, kvalitāte, metode – tam visam ir ārkārtīgi svarīga nozīme.

Injekciju rinoplastika – tā ir lieliska ķirurģiskās rinoplastikas alternatīva tiem pacientiem, kuri nevēlas, nevar vai kuriem nav nepieciešama operācija. Tā ir ļoti efektīva un droša, kā arī, tai ir relatīvi zems iespējamo sarežģījumu skaits, ja procedūru veicis pieredzējis speciālists.

Bet katram pacientam pašam jābūt pārliecinātam par to, ka speciālists spēs sniegt neatliekamo palīdzību sarežģījumu gadījumā. Ja problēma tiek atklāta agrīni, mēs varam to novērst ar hialuronidāzes palīdzību (hialuronidāze — injicējams enzīms, kas šķīdina hialuronskābi, bet darbojas tikai uz hialuronskābes bāzes pildvielām). Pirms procedūras pārliecinieties, vai ārsts glabā hialuronidāzi kabineta ledusskapī un vai viņam ir iespēja sazināties ar tuvāko slimnīcu, ja procedūras laikā kaut kas noiet greizi.

Ir svarīgi, lai pacients pirms procedūras pastāstītu ārstam par savām vēlmēm un perspektīvām, savukārt, ārsts, injicējot konkrētu produktu, apsvērtu iespēju, ka pacients vēlāk, iespējams, gribēs veikt plastisko operāciju. Ļoti svarīgi ir ievērot ieteikumus par injekciju veikšanas laiku un ieviest savu injekciju dienasgrāmatu. Ja dodaties pie cita ārsta, vismaz būs skaidrība par to, kas, kad un cik daudz pacientam ir injicēts iepriekš.

Personīgi es uzskatu, ka risks var būt ļoti neliels, ja uzticaties pareizai personai — pieredzējušam ārstam.

Citas ziņas

  • AESTHETIC DERMATOLOGY jaunajā pasaulē

    AESTHETIC DERMATOLOGY jaunajā pasaulē

    Vērojot tendences, kā pasaulē savu darbu atsāk kosmetoloģijas un estētiskās medicīnas nozares speciālisti - kosmetologi un dermatologi, kļūst skaidrs, ka jāmainās arī rituāliem, procedūrām un protokoliem.

  • Kosmētisko procedūru blakusparādības

    Kosmētisko procedūru blakusparādības

    Šajā rakstā dermatologs, Azaryan Medical Clinic īpašnieks un galvenais ārsts un Dr. med. Ph.D. Kristīna Azarjana atbildēs uz jautājumiem par botoksa injekcijām Covid-19 vīrusa laikā, lāzera apdegumiem un kosmētisko procedūru blakusparādībām.

Pierakstīties
pie speciālista
Pieraksts pa tālruni: Pieteikties vizītei
Uz augšu