MEDICĪNA IR MĀKSLA

ĀDAS IZMAIŅAS (ESTĒTISKĀS PROBLĒMAS) GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ

Grūtniecības laikā novēro izmaiņas dzimumhormonos, imūnsistēmā un sirds un asinsvadu sistēmā, kas attiecīgi var izpausties ar redzamām izmaiņām ādā, matos un nagos. Vairumā gadījumu šīs izmaiņas ir normālas, galvenokārt kosmētiska rakstura, kas neprasa aktīvu medicīnisku iejaukšanos.


Ādas izmaiņas grūtniecības laikā.

Plašāk par dažādām ādas izmaiņām grūtniecības laikā un kā tās risināt, stāsta Azaryan Medical Clinic dermatoloģe Dr. Lana Mieze.

Dažas no visbiežāk sastopamajām izmaiņām ir šādas:

  • tumši plankumi uz krūtīm, ķermeņa ielocēs;
  • linea nigra — tumša līnija, kas stiepjas no nabas līdz kaunuma apmatojumam;
  • melasma — brūni plankumi uz sejas ap vaigiem, degunu un pieri;
  • strijas;
  • pinnes;
  • teleangiektāzijas jeb “zirnekļveida” vēnas – sīku, virspusēju paplašinātu asinsvadu tīklojums, kas atgādina zirnekļtīklu;
  • varikozas vēnas - grumbuļainas, palielinātas vēnas, kas spiežas ādas virspusē, visbiežāk uz kājām.

Tumši plankumi

Visbiežāk paaugstināts dzimumhormonu līmenis pastiprina melanīna (pigmenta, kas piešķir ādai krāsu) sintēzi organismā, kā rezultātā esoši vasarraibumi, dzimumzīmes, krūšu oreolas, līnija uz vēdera priekšējās sienas un citas ādas zonas var kļūt tumšākas kā pirms grūtniecības. Diemžēl specifisku preventīvu pasākumu šajā gadījumā nav, kā arī specifiska ārstēšana nav nepieciešama. Parasti šīs ādas izmaiņas pēc grūtniecības izzūd pašas.

Melasma

Jeb hloazma vai grūtniecības maska. Galvenokārt saistīta ar ģenētisku, hormonālo izmaiņu un ārējās vides faktoru (īpaši ultravioletās gaismas iedarbība) mijiedarbību.

Lai maksimāli novērstu melasmas attīstību un/vai pasliktināšanos, katru dienu, atrodoties ārā, jālieto augsta spektra saules aizsarglīdzekļi, nosedzoša galvassega, apģērbs un jāizvairās no apzinātas atrašanās atklātajos saules staros. Papildus lietojami pigmentu mazinoši ikdienas ādas kopšanas līdzekļi.

Atsevišķos gadījumos pigmentācija izzūd pati pēc dzemdībām, bet vairumā gadījumu tomēr saglabājas gadiem ilgi. Tādā gadījumā jāvēršas pie dermatologa terapijas plāna sastādīšanai.

Strijas

Grūtniecēm augļa augšanas laikā rodas mehānisks ādas iestiepums, kas samazinātas ādas elasticitātes gadījumā uz ādas var atstāt sārtas nelīdzenas līnijas. Visbiežāk to novēro trešajā trimestrī uz vēdera, sēžamvietas, krūtīm un augšstilbiem. Lai maksimāli mazinātu striju veidošanos, jāuzlabo ādas elasticitāte, regulāri lietojot lokālus ādu mitrinošus produktus, kā arī pietiekama šķidruma uzņemšana iekšķīgi. Ja pēc dzemdībām striju vizuālais izskats tomēr satrauc, jāvēršas pie dermatologa terapijas plāna sastādīšanai.

Pinnes

Grūtniecības laikā dzimumhormonu svārstību dēļ var pasliktināties iepriekš esošas pinnes, kā arī tās var rasties no jauna. Vairumā gadījumu pēc dzemdībām, stabilizējoties hormonu svārstībām, sūdzības izzūd.

Preventīvu pasākumu nolūkos vai jau esošu sūdzību gadījumā grūtniecības laikā nepieciešama atbilstoša ādas kopšana, ko jums palīdzēs sastādīt dermatologs vai kosmetologs, piemēram, ādas kopšanas produkti ar tādām aktīvām vielām kā glikolskābe, pienskābe, mandeļskābe, salicilskābe (< 2%), benzoilperoksīds, niacīnamīds, azelaīnskābe. Papildus attīrošas procedūras pie kosmetologa. Kā arī saules aizsarglīdzekļu lietošana, lai mazinātu pēc-iekaisuma pigmentācijas risku.

Paplašināti asinsvadi

Hormonālas izmaiņas un lielāks cirkulējošo asiņu daudzums organismā grūtniecības laikā var izraisīt nelielu paplašinātu sārtu līdz tumšāk violetu asinsvadu tīklojumu. Visbiežāk to novēro grūtniecības pirmajā pusē. Pēc bērna piedzimšanas sūdzības reizēm pašas izzūd. Tāpat var novērot arī jaunus rozā punktveida veidojumus jeb hemangiomas.

Ja pēc dzemdībām tomēr šie elementi kosmētiski rada diskomfortu, tos iespējams likvidēt ar lāzerterapijas palīdzību.

Varikozas vēnas

Pieaugošais dzemdes svars grūtniecības laikā un attiecīgi spiediens uz mazo iegurni var samazināt asins plūsmu no ķermeņa lejasdaļas un, paplašinoties vēnām, izraisīt apakšstilbu pietūkumu un sāpes.

Lai atvieglotu pietūkumu un sāpīgumu, izvairieties no mazkustīga dzīvesveida, un sēdēšanas ar sakrustotām kājām, pēc iespējas, novietojiet kājas uz dīvāna vai krēsla, regulāri vingrojiet, lietojat kompresijas zeķes (iepriekš konsultējoties ar flebologu).

Vairumā gadījumu varikozas vēnas ir kosmētiska problēma, kas pēc dzemdībām pāriet, tomēr, ja sūdzības saglabājas, konsultējaties pie flebologa.

Raksta tapšanā izmantota informācija no Amerikas Dzemdību speciālistu un ginekologu koledžas mājaslapas, skatīt šeit.

Citas ziņas

  • Ādas elasticitāte

    Ādas elasticitāte

    Ādas elasticitāte ir ādas spēja iestiepties un atgriezties iepriekšējā stāvoklī, ko varētu salīdzināt ar gumijas īpašībām. Par šo spēju atbild ādas vidējā slānī jeb dermā izvietotās olbaltumvielu šķiedras – elastīns un daļēji arī kolagēns.

  • Melanoma. Agrīnas diagnostikas ietekme uz slimības prognozi

    Melanoma. Agrīnas diagnostikas ietekme uz slimības prognozi

    Melanoma sastāda tikai 4% no visiem ādas vēžiem, bet, salīdzinot ar citiem ļaundabīgajiem ādas audzējiem, ir visbiežākais nāves cēlonis visā pasaulē. Tas ir iemesls 90% ar ādas audzējiem saistītu nāves gadījumu.

Pierakstīties
pie speciālista
Pieraksts pa tālruni: Pieteikties vizītei
Uz augšu