fb
MEDICĪNA IR MĀKSLA

ĀDAS PIGMENTĀCIJAS. KAS VEICINA TĀS RAŠANOS?

Saulainā laikā vairāk saskaramies ar pigmenta plankumu parādīšanos uz ādas, kā arī ādas tonis mēdz kļūt nevienmērīgāks. Kādi ir galvenie iemesli un kā iespējams tos novērst? Stāsta mūsu klīnikas dermatoloģe Lana Mieze.


Pigmentācija

Pie nevienmērīga ādas toņa var būt vairāki vainīgie, kā piemēram, UV starojums (saules gaisma), iekaisums (akne), hormonālas svārstības (grūtniecība), atsevišķi medikamenti (NSPL, anti-psihotiskie), trauma (apdegums, brūce) un ģenētika (vairāk raksturīgs tumšādainiem). Pašas sevi varam vainot pie apzinātas saules peldes un saules aizsargpasākumu neievērošanas, jo tieši saules gaisma vispirms izraisa melanīna sintēzi, kā rezultātā veidojas vienmērīgs iedegums = dabīga ādas saules aizsardzība. Bet pārmērīga saules iedarbība var izjaukt šo procesu, iegūstot plankumainu izskatu.

Kas ir pastāvīgie plankumi un kas - tie, kas pa ziemu pazūd?

Dr. Lana Mieze: Ja nav UV stimulācijas, ziemā izzūd vai kļūst mazāk pamanāmi vasarraibumi, kamēr lentigo solaris jeb saules traipi saglabājas. Abi elementi var rasties vieniem un tiem pašiem indivīdiem un riska faktori abiem parasti ir vienādi.

Vasarraibumi parasti ir mazāka izmēra un parasti rodas jau agrā bērnībā, biežāk gaišādainiem. Savukārt, lentigo visbiežāk rodas pusmūžā un saules bojājuma dēļ. Visbiežāk tie ir sastopami uz sejas un rokām, un tie ir lielāki un vairāk definēti nekā vasarraibumi.

Ko iesākt? Vai pret-pigmentācijas kosmētika vispār var palīdzēt?

L.M.: Pamatu pamatā ir prevencija, kas sevī ietver saules aizsardzību (saules aizsarglīdzekļi, fizikāla aizsardzība – cepures utml.), antioksidantus, atbilstošu ādas stāvokļu terapiju (piemēram, aknes gadījumā) un izvairīšanos no ādas traumatizācijas (nespiest izsitumus).

Lokālie līdzekļi var palīdzēt virspusējas hiperpigmentācijas gadījumā. No anti-pigmentācijas līdzekļiem visefektīvākie būs tie, kuri nomāc melanīna sintēzi vai ietekmē tā pārnešanas soļus, piemēram, azelaīnskābe, kojskābe, tiamidols, arbutīns u.c. Bet ar nosacījumu, ja tiks ievēroti arī pārējie preventīvie pasākumi vai atrisināti citi veselības stāvokļi.

SPF - cik svarīgi? Un - ja lietoju SPF 50 visu vasaru, bet pigmenti tikai paliek tumšāki - ko daru nepareizi?

L.M.: Tā kā saules gaisma ir galvenais melanīna sintēzes provokators, tad stingra fotoprotekcija ir must have. Ko darāt nepareizi? Pirmkārt, iespējams pigments nogulsnējies dziļāk - dermā, kur retāk vainojama saule. Otrkārt, cik pareiza ir fotoprotekcija? SPF līdzeklim jābūt plaša spektra (gan pret UVB, gan pret UVA, gan zilo gaismu), vismaz SPF50, jāuzklāj pietiekamā daudzumā (sejai un kaklam aptuveni 1 tējk.) un vismaz 15-30 min pirms došanās ārā, kā arī tie jāatjauno vismaz 1x divās stundās.

Par lāzeri - vienīgā reālā izeja? Vai tā ir garantija, ka plankumi neatgriezīsies?

L.M.: Ja pigments lokalizējies virspusēji, tad samērā labi rezultāti sasniedzami ar lokāliem līdzekļiem, bet, ja pigments atrodas dziļāk - tas labāk padodas lāzerprocedūrām. Bet arī pēc veiksmīgas lāzerterapijas hiperpigmentācija var atgriezties, ja netiks ievērota prevencija un ietekmēta pastiprināta pigmenta sintēze, jo lāzerprocedūras būtībā risina sekas nevis pamatproblēmas sakni.

Citas ziņas

  • Mezoterapija: 5 ārstes atspēkoti mīti

    Mezoterapija: 5 ārstes atspēkoti mīti

    Mezoterapija ir procedūra, kura ar injekcijām uzlabo ādas stāvokli. Intervija ar ārsti dermatoveneroloģi, medicīnas zinātņu doktori Kristīni Azarjanu.

  • Jutīga āda

    Jutīga āda

    Jutīga āda nav ādas tips, bet klīnisks stāvoklis ar daudzveidīgiem simptomiem. Uzziniet cēloņus, klasifikāciju un efektīvas kopšanas stratēģijas.

Pierakstīties
pie speciālista
Pieraksts pa tālruni: Pieteikties vizītei
Uz augšu