SAVIEM VĀRDIEM PAR #BOTOKS
Šodien, es ar pilnīgu pārliecību varu apgalvot, ka tie, kuri “botoksa” injekcijas ne reizi nav izbaudījuši , nevar arī objektīvi par to rakstīt. Varat uzskatīt to par “izlīšanu no skapja”…
Autore: Almaza Pirha
Komentārus sniedz, konsultē un mītus atspēko – Latvijas Estētiskās Medicīnas Asociācijas valdes locekle, medicīnas zinātņu doktore, starptautiskā Dysport trenere, ārste – dermatoloģe Kristīne Azarjana.
Kas ir BOTOKSS?
“Botokss” ir nekorekts nosaukums, ko izmanto sarunvalodā, kad runā par botulīna toksīna injekcijām. Botokss ir botulīna toksīna preparāts, kurš tiek izmantots pārmērīgas sejas mīmikas mazināšanai daudzās pasaules valstīs, bet tautā ir iegājies visus botulīna preparātus saukt par “botoksu”, lai gan, iespējams, procedūrai tiek izmantots cita nosaukuma un ražotāja botulīna toksīns. Botulīna toksīns ir olbaltumvielu dabas neirotoksīns, ko izstrādā baktērijas Clostridium botulinum. Neskatoties uz to, ka "botokss" patiešām pieder pie organisko inžu saimes, saskaņā ar daudziem (arī neatkarīgiem) pētījumiem, estētikā lietotās devas ir drošas, bet pie nosacījuma, ka šprice atrodas profesionāla ārsta rokās. Starp citu, tā ir visizplatītākā estētiskā procedūra pasaulē.
Vai ”botoksa” injekcijas ir sāpīgas?
Botulīna toksīna injekcijas parasti tiek veiktas bez vietējās anestēzijas. Tās ir mēreni "kodīgas", bet ne sāpīgas. Pacientam, veicot procedūru pirmo reizi, drīzāk ir bail, nekā sāpīgi.
Mazliet "botoksa” - cik daudz tas ir?
Devas nosaka ārsts. Jūs nevarat nopirkt šo preparātu un lūgt ārstam to visu ievadīt. Bet jums ir ļoti skaidri jāpasaka ārstam, kādas ir jūsu vēlmes: vai vēlaties saglabāt sejas vaibstus, vai, gluži pretēji, jūs dodat priekšroku „vienaldzības maskai” uz sejas.
Patiesībā pati diagnostikas procedūra aizņem vairāk laika nekā preparāta ievadīšana.
Kas ir atļauts pēc procedūras?
Ja agrāk tika lūgts pāris stundas pēc procedūras negulēt, nesmieties diennakti un gulēt tikai uz muguras utt., tad šodien noteikumu kopums tiek samazināts līdz atteikšanās no alkohola un sporta nodarbībām pirmās trīs dienas, pirts apmeklējuma un injicētās zonas masāžas vismaz 2 nedēļas. Papildus iesaka pirmajās 30 minūtēs pēc injekcijām intensīvi darbināt sejas muskuļus, kuros tika ievadīts botulīna toksīns.
Vai ar katru nākamo reizi botulīna toksīna noturība mazinās?
Mūsdienu tehnika ir vērsta uz sejas mīmikas saglabāšanu un dabiskumu. Tādēļ mūsdienās tiek izmantotas nedaudz mazākas preparāta devas. Bet, savukārt, preparāta koncentrācija nav mainījusies. Mazāk koncentrēta botulīna toksīna preparāts tiek izmantots, lai palielinātu zāļu difūziju, piemēram, hiperhidrozes ārstēšanai.
Botulīna toksīna efekts ir atkarīgs no devas. Jo lielāka deva, jo ilgāka ir muskuļu īslaicīgā blokāde. Ja vēlaties mazināt sejas mīmiku uz ilgāku laiku, apspriediet ar savu ārstu iespēju ievadīt lielāku devu. Ja devas ir mazas, procedūras darbības efekts būs īsāks, un jūsu sejas mīmika būs dabiskāka. Lai gan dabiskums, protams, ir atkarīgs arī no preparāta ievadīšanas tehnikas.
Ir vēl viens jēdziens - nejutīgums pret preparātu. Jau šodien ir pierādīts, ka bieža preparāta ievadīšana (piešpricēšana) nelielās devās laika gaitā var izraisīt nejutīgumu, jo var attīstīties antivielas pret botulīna toksīnu. Tāpēc ir svarīgi ievērot 4-6 mēnešu intervālu starp injekcijām, pat ja pirmo reizi šķita, ka deva bijusi par mazu.
Preparāts metabolizējas un tiek pilnībā izvadītas caur aknām. Un apgalvojumi, ka "botokss" uzkrājas organismā ir pilnīgs izdomājums.
Kādā gadījumā jums ir nepieciešams „botokss”?
Noteikti ne sejas ādas kvalitātes uzlabošanai. Lai gan, protams, ādas stāvoklis netieši uzlabojas, jo grumbas izlīdzinās, bloķējoties muskuļu darbībai un mazinoties mīmikai.
Pirmais iemesls ir muskuļu hipertonuss, kad muskuļi ir pastāvīgi sasprindzināti, veidojot grumbas.
Otrais - ja grumbas ir redzamas statiskā stāvoklī. Lai tās novērstu, ārsts var ieteikt ievadīt botulīna toksīnu profilaktiski, lai laika gaitā grumbas nekļūtu izteiktākas un dziļākas.
Kāda veida novecošanās pazīmēm visvairāk nepieciešamas “botoksa” injekcijas?
Botulīna toksīnu bieži injicē pat ļoti jaunā vecumā, kad ir ģenētiska nosliece, piemēram, uz aktīvu frontālo (pieres) muskuļu kustību. Šādā situācijā botulīna toksīnu arī injicē profilaksei.
Es neapspriestu “botoksa” injekcijām atbilstošākos novecošanās tipus, jo, neatkarīgi no tiem, oficiāli ir reģistrētas sekojošas injekciju zonas – zona starp uzacīm, horizontālās pieres grumbas un “vārnu kājiņas”. Cik izteiktas var būt grumbas, to nosaka muskuļu masa un sejas mīmikas aktivitāte.
Botulīna toksīna injekcijas bieži tiek ieteiktas cilvēkiem ar “nogurušu” seju. Kad uzacu līnija, plakstiņi sāk pakapēniski nolaisties, sejas ovāls sāk izplūst, krunkas un mīmikas grumbas padziļinās... Seja izskatās nogurusi un skumja. Šādā situācijā, veicot botulīna toksīna injekcijas, ir jāuzmanās, lai negatīvi neietekmētu uzacu novietojumu. Ja jums ir tendence uz acu plakstiņu noslīdējumu, pārāk liela botulīna toksīna deva vai pārāk zema preparāta injicēšana pieres muskulī, var izraisīt uzacu un/vai plakstiņu noslīdējumu.
Kādu preparātu izvēlēties?
Primāri ir jāizvēlas ārsts. Ārsts pats izlems, ar kādu preparātu viņš strādās. Latvijas tirgū estētiskajām indikācijām ir reģistrēti tikai divi preparāti: Dysport un Vistabel. Bet Botox un Xeomin Latvijā ir reģistrēti tikai neiroloģiskiem nolūkiem. Kā šo ražotāju preparāti nonāk kosmetologu rokās un tiek izmantoti estētikā Latvijā, ir joprojām neatbildēts jautājums.
Kādas ir visbiežāk sastopamās komplikācijas?
To ir diezgan daudz, bet visbiežāk tas ir nolaistu uzacu un “dusmīga skatiena” efekts. Nolaistu uzacu efekts rodas, kad pārlieku tiek atslābināts pieres muskulis – vislielākais sejas muskulis.
Pieres muskulis ir vienīgais cēlājmuskulis, kas ir atbildīgs par mūsu sejas augšējās trešdaļas noturēšanu. Visi pārējie sejas muskuļi ir depresori, kas uzacu līniju “velk” uz leju. Tāpēc strādājot ar pieres muskuli, ir nepieciešama augsta profesionalitāte.
Vai “botokss” tiek injicēts arī zonā ap acīm?
Jā, tiek, un grumbas tiek izlīdzinātas, atslābinot acs slēdzējmuskuli. Tas pārtrauc darboties acs sānu zonā, jūs vairs nemiedzat acis tik stipri kā iepriekš, līdz ar to krunciņas kļūst mazāk izteiktas. Ja nepieciešams, ārsts var izmantot arī savas autormetodes, injicējot botulīna toksīnu, bet, kā jau tika minēts, oficiāli ir reģistrētas tikai trīs injekciju zonas: pieres muskulis, starpuzacu zona un tā saucamo “vārnu kājiņu” zona.
Vai tā ir taisnība, ka nedrīkst injicēt “botoksu” sejas apakšējā trešdaļā?
Gan jā, gan nē. Estētikā ir reģistrēta tikai sejas augšējā trešdaļa. Neiroloģijā botulīna toksīna injekcijas lieto dažādos sejas un ķermeņa muskuļos, atkarībā no problēmas. Estētikā tikai ļoti zinošs speciālists var atļauties injicēt botulīna toksīnu sejas apakšējā trešdaļā. Šajā zonā vienmēr ir vairāk komplikāciju risku, jo sejas apakšējās trešdaļas muskuļi ir novietoti ļoti tuvu viens otram un bieži ir savstarpēji saistīti. Vienmēr pastāv risks, ka injicētais preparāts neparedzēti var nonākt nepareizajā muskulī. Rezultātā, piemēram, var iegūt šķību muti.
Un kādos gadījumos veic injekcijas sejas apakšējā trešdaļā?
Ptozes profilaksei, atslābinot muskuļus, kas veido zoda līniju. Vai strādājot “marionešu” grumbu zonā, injicējot preparātu muskulī, kas velk mutes kaktiņu uz leju, var nedaudz pacelt lūpu kaktiņus. Ir iespējams labot smaganu smaidu (smaidot vai pat runājot, pārlieku atsedzas un ir redzamas smaganas) – nedaudz atslābinot augšlūpas cēlājmuskuli, kas paceļ un izvērš uz āru augšējo lūpu. “Botoksa” injekcijas veic arī košanas muskulī, lai padarītu sejas ovālu šaurāku, izteikti masīvu košanas muskuļu gadījumā. Vai arī, ja pacientam naktī ir izteikts žokļa nospriegošanas reflekss, kā rezultātā tiek bojāta zobu emalja.
Tās ir interesantas metodes, bet ne visi ārsti ar tām strādā – tam ir nepieciešama liela pieredze un profesionalitāte, tas ir nākamais solis darbā ar botulīna toksīnu.
Kā pacients jūtas pirmajās divās nedēļās?
Dažādi. Noteikti būs velkoša sajūta, dažās vietās var būt jūtama neliela tirpšana. 90% gadījumu nav novērojama diskomforta sajūta. Preparāts iedarbosies pakāpeniski. Var šķist, ka jūsu seja ir gluži kā no māla masas, no kuras izveidota forma, kas sāk sacietēt, un ne vienmēr vienmērīgi un proporcionāli. Laika gaitā šīs izjūtas izzudīs. Bet sākumā, tas noteikti var likties biedējoši. Šim nolūkam arī ir paredzēta nākamā obligātā vizīte pie speciālista pēc 2 nedēļām.
Kādos gadījumos “botoksa” injekcijas ir jāveic piesardzīgi?
Ja ir tendence uz tūskām un problēmas ar limfātisko un venozo atteci. Ja muskuļu aktivitāte mazināsies, tad pietūkums var palielināties. Tiek izvērtētas pacienta anatomiskās īpatnības, dažkārt, injicējot botulīnu, mēs varam panākt nevis efektu, bet defektu.
Ja kaut kas noiet greizi un pacients ir neapmierināts ar rezultātu, vai ir iespējams kaut kādā veidā to labot vai arī izvadīt preparātu?
Tiek uzskatīts, ka divu nedēļu laikā iespējams izlabot kļūdas. Tās var būt mikrostrāvas terapijas procedūras, t.i. procedūras, kas aktivizē asinsriti, atjauno mīmikas aktivitāti. DMAE (dimetil-etanolamīns) – viela ar pretēju efektu , kas veicina acetilholīna veidošanos muskuļos, kas, savukārt, uzlabo muskuļu saraušanās spējas. DMAE tiek uzskatīta par tiešu botulīna pretlīdzekli, kas rada muskuļu tonusu. Jāatzīmē gan, ka šī preparāta injekcijas ir diezgan sāpīgas, un tās jāveic atkārtoti, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.
Ir pieņemts uzskatīt, ka B grupas vitamīni samazina efektu, jo tie ietekmē neiromuskulāro vadītspēju, paātrina inervācijas procesu.
Un kādas ir procedūras kontrindikācijas?
Jūs būsiet pārsteigti, bet šobrīd tādas ir tikai divas: botulīna toksīna nepanesība un infekcija injekcijas zonā. Pat grūtniecība un zīdīšana vairs nav tieša kontrindikācija, bet gan nerekomendējams periods botulīna toksīna procedūras veikšanai.
-
Kā droši veikt skaistuma injekcijas?
Mūsdienās skaistuma injekcijas gan sievietēm, gan vīriešiem kļuvušas teju par regulāru skaistumkopšanas rituālu, bet tikai retais aizdomājas par drošību – kas un kur drīkst veikt šīs manipulācijas un kādi jautājumi pacientam jānoskaidro, rūpējoties par savu veselību?