MĪĻO SALAVECĪTI, GRIBU SKAISTAS LŪPAS!
Kā rakstīts jaunajā žurnālā Pērle, tu taisies uzkrāsot lūpas, lai dotos satikt savu foršo vīrieti... Bet – nav jau, ko krāsot, – lūpu nav, tik vien šaura strīpiņa! Diez, kur tās palikušas?!
Raksta oriģināls šeit
Skaidro:
Dr. med. KRISTĪNE AZARJANA
- Dermatoloģe veneroloģe
- Specializējas lāzermedicīnā (ādas veidojumu noņemšanā, rētu korekcijā u. c.), filleru un botulīna toksīna injekcijās.
Par lūpām
Tā ir, mūsu lūpu āda mazliet atšķiras no pārējā ķermeņa ādas. Pirmkārt, tajā nav tauku dziedzeru, kas ādiņu nepārtraukti ieeļļotu un pie reizes arī aizsargātu. Arī virsējais ādas slānītis jeb epiderma ir daudz plānāks, tajā nav matu folikulu, sviedru dziedzeru... Kapilāri jeb sīkie asinsvadiņi atrodas ļoti tuvu lūpu ādai, līdz ar to mitrums no lūpām ātrāk iztvaiko. Tas arī ir iemesls, kāpēc lūpas ziemā biežāk ir sausas, sprēgā.
Un vēl – ar gadiem lūpas ātrāk nekā pārējā ķermeņa āda kļūst plānākas un zaudē apjomu. Mainās augšlūpas un apakšlūpas attiecība – proti, augšlūpa it kā sašļūk, noslīd, kļūst mazāka, iegriežas uz iekšu. Tas lielā mērā saistīts arī ar gravitācijas ietekmi. Tāpat tu varbūt esi pamanījusi, ka ar gadiem lūpu kontūra kļūst neskaidrāka, izplūdusi, jo mutes zonā saradušās daudz sīku, pirmajā acu uzmetienā varbūt pat nepamanāmu krunciņu.
Kāpēc tā notiek?!
Dzīves dialektika. Ar katru nodzīvoto gadu mēs kļūstam bagātākas ar pieredzi, bet – tai komplektā nāk klāt arī izmaiņas ķermenī. Piemēram, kaulu struktūra dabiski mainās, un līdz ar to arī žokļa kauls vairs nav tāds kā jaunībā. Lūpu izskatu ietekmē arī zobi – ja zobu trūkst vai tie ir slimi, ja smaganas nav veselas un netiek ārstētas… Tāpat, gadiem ejot, āda kļūst plānāka, sausāka.
Kas vēl apēd tavas lūpas?
Pārmērīga sauļošanās, kas ādai kopumā liek ātrāk novecot. Proti, ultravioleto staru ietekmē aktivizējas kolagenāze jeb ferments, kas sašķeļ kolagēnu – proteīnu, kurš atbildīgs par ādas tvirtumu un tonusu, un elastāze, kas nodrošina ādas elasticitāti.
Smēķēšana. Jo vairāk to dari, jo muskulatūra ap muti tiek darbināta aktīvāk, un tas savukārt rada straujāku sīko krunciņu parādīšanos.
Lūpām kārojas estrogēnu. Auglīgajā vecumā, kad varam radīt bērniņus, mūsu organismā ir ļoti daudz sievišķā hormona estrogēna. Un tam, kā izrādās, ir svarīga loma ne tikai pēcnācēju radīšanā, bet arī – mūsu izskatā. Proti, estrogēni ir ļoti vajadzīgi kolagēna un elastīgo šķiedru sintēzē, kas nepieciešamas ādas tonusam. Savukārt, sākoties menopauzei, estrogēnu līmenis organismā strauji krītas, un tad sarūk arī kolagēna un elastīgo šķiedru daudzums ādā.
Par ādas un lūpu izskatu atbildīgs ir arī ūdens. Un – jo īpaši menopauzē. Ja āda zaudē mitrumu, tā izkalst kā zeme ilgi neaplietā puķpodā. Tāpēc – āda biežāk jāpadzirda, jālieto daudz šķidruma, lai bioloģiski svarīgie procesi ādas un arī lūpu šūnās neapsīktu.
PLĀNIŅŠ, ja lūpas zaudē tonusu
Iekšiņai
- Pierādīts un daudzās pasaules dermatologu publikācijās minēts, ka uzturēt tvirtāku, veselīgāku ādu palīdz hormonaizstājējterapija jeb HAT. Tā uztur estrogēnu līmeni asinīs un šādā veidā sekmē kolagēna un elastīgo šķiedriņu veidošanos ādā, tādējādi aizkavējot ādas novecošanu. Un tas patiešām varētu ietekmēt arī lūpu izskatu.
- Neskādēs, ja pāris reizes gadā kursa veidā padzersi kompleksos vitamīnus ādai, matiem un nagiem. Tas būtu ieteicams mums visām, jo ar uzturu mūsdienu saspringtajā dzīves režīmā retajai izdodas uzņemt visas ādai nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus. Bet, lai būtu efekts, vitamīni jālieto vismaz trīs mēnešus.
- Pārbaudi savu D vitamīna līmeni! Veselīgai un tvirtai ādai šis vitamīns ir viens no labākajiem draugiem. Ja tev D vitamīna trūkst, to uzņem papildus, tikai pirms tam pavaicā ģimenes ārstam, kādā devā.
- Ādai kopumā patiks, ja tu, tuvojoties menopauzei un arī pēc tam, piedomāsi par veselīgu dzīvesveidu. Vairāk uzturies svaigā gaisā, dodies pastaigās, pāris reizes nedēļā aktīvāk pakusties, lieto daudz šķidruma (ja vien tev nav slima sirds vai nieres), ēd augļus, dārzeņus, zaļumus.
Āriņai
- Lieto lūpu balzamus ar saules aizsargfiltriem, lai pasargātu lūpas no ultravioleto staru ietekmes un sausuma, ko tie veicina. Ikdienā pietiks ar SPF 15, bet, dodoties, piemēram, uz siltajām zemēm vai kalniem, izvēlies jaudīgāku aizsardzību – SPF 30. Labi ir Eucerin, Avene, Bioderma, Vichy, Ureage, Neutrogena lūpu balzami.
- Izteiksmīgāku, pilnīgāku lūpu efektu ikdienā panāksi, lietojot lūpu kontūrzīmuļus. Ja neesi radusi krāsot košas lūpas, vari izvēlēties kontūrzīmulīti pavisam neitrālā miesas krāsā, ar ko izcelt lūpu formu, bet pašas lūpas vari noklāt ar parastu higiēnisko lūpukrāsu vai spīdumu.
Pilnīgas lūpas liecina par auglību. Tevī ir daudz estrogēna!
- Mans pēdējā laika atklājums, ko iesaku arī savām pacientēm un par kuru labas atsauksmes dzirdu arī dermatologu kongresos ārzemēs, ir – Luscious Lips. Dabisks produkts, kas sevī apvieno trīs īpašības: tam piemīt lūpu spīduma efekts (pieejami 12 toņi), tā sastāvā ir hialuronskābe, kas piesaista lūpu ādai šķidrumu un padara tās tvirtākas un pilnīgākas, un vēl – sastāvā ir barojoši, mitrinoši un atjaunojoši komponenti. Piemēram, alveja, jūras kolagēns, vīnogu kauliņu eļļa, aprikožu kauliņu eļļa, rīcineļļa, hohobas eļļa, avokado eļļa, C, E un K vitamīns. Ja tev ap lūpām saradies daudz smalku krunciņu, šo līdzekli vari klāt arī nedaudz pāri lūpām, jo sastāvā esošās vielas krunciņas ar laiku izlīdzinās. Var nopirkt Saules aptiekā un skaistumkopšanas klīnikās.
- Ātrā palīdzība, piemēram, pošoties uz ballīti, būs lūpukrāsa vai spīdums ar hialuronskābi, jo tāds līdzeklis lūpas ne tikai ietonēs, bet arī padarīs apjomīgākas. Šādi produkti ir zīmoliem Dior, Collistar un citiem. Tiesa, tā būs dārga, toties vērtīga investīcija.
Par špricītēm lūpās
Protams, ja ap lūpām ir daudz sīku krunciņu un to kontūra izplūdusi, tu vari ļauties, lai tev mazās devās veic hialuronskābes filleru injekcijas.
Es jau dzirdu, kā viena otra sieviete bažījas… Kas tā par ķīmiju? Es taču nejutīšu savas lūpas! Es negribu izskatīties pēc pīles ar pārdabiski lielām lūpām!... Tāpēc vēlos paskaidrot, ka hialuronskābe, pirmkārt, nav ķīmija, bet gan dabiska viela (mūsos katrā tāda ir!), kas piesaista ūdens molekulas, lai āda būtu tvirta, mitrināta un elastīga. Bet, tā kā ar gadiem hialuronskābes lūpās kļūst mazāk, ar hialuronskābes filleru injekcijām iespējams to daudzumu atjaunot.
Bažas par pīles efektu? Tās vairāk radušās no internetā redzētiem neveiksmīgiem vai pārspīlētiem estētiskās dermatoloģijas paraugdemonstrējumiem. Lai no šādām situācijām izvairītos, pirmkārt, svarīgi veikt procedūru pie speciālista ar ārsta grādu. Viņi ir īpaši mācījušies lūpu anatomiju un fizioloģiju, kā arī spēj izvēlēties piemērotāko injekciju tehniku. Svarīgi, lai efekts nepārvērstos defektā.
Otrkārt, mūsdienu kosmetoloģijā izmanto dažāda veida hialuronskābes preparātus – ir plastiskāki vai mazāk plastiski materiāli, kas ieņem lūpas dabisko formu un veicina palielināšanos. Tāpēc, veicot hialuronskābes injekcijas pareizi un pārdomāti, patiesībā nevienam nebūtu jāpamana, ka tavu lūpu izskatā ir kas pārspīlēts. Tām jābūt proporcionālām sejas aprisēm, lai tikai tu pati zini savu mazo noslēpumu par brīnum špricīti. Augšlūpa nedrīkst būt lielāka par apakšlūpu.
Ja hialuronskābes injekcijas ievadītas pareizi, nevienam nebūtu pat jānojauš, ka tev tās veiktas.
Kas VĒL tev jāzina?
- Parasti pietiek ar vienu špricīti, lai sasniegtu vēlamo efektu. Vienīgi, ja lūpas ir tiešām ļoti šauras, tad reizēm vajadzīgas vairākas injekcijas. Efekts saglabājas vidēji 8–10 mēnešus, retākos gadījumos – līdz gadam vai pusotram.
- Hialuronskābi lūpu ādā ievada ar smalku adatiņu, un, jā, lai tu nejustu sāpes, iespējama divu veidu atsāpināšana. Biežāk izmanto atsāpinošo krēmu, kura sastāvā ir anestezējoša viela lidokaīns. Tas iedarbojas 20 minūšu laikā, un pēc tam tiek veiktas injekcijas. Jāteic, ka 99 procenti sieviešu procedūru ar šo atsāpināšanas metodi panes labi un nejūt diskomfortu. Otrs atsāpināšanas variants – anestēzija līdzīgi kā pie zobārsta. Šajā gadījumā lūpas tiek pilnībā atsāpinātas. Bet šādu paņēmienu izmantojam reti, tikai ļoti jutīgām pacientēm.
- Tā kā lūpu rajonā ir daudz sīku asinsvadiņu, kas tiek traumēti, iespējams, procedūras laikā vai nākamajā dienā uz lūpām vai ap tām var parādīties zilumi, pietūkums. Tas viss ir NORMĀLI. Bet tieši tāpēc nevajag injekcijas veikt dienu pirms svarīga pasākuma vai ballītes.
- Gala efekts būs redzams divu nedēļu laikā, ne uzreiz. Jāpaiet laikam, lai izzustu asinsizplūdumi, tūska un lai pie ievadītās hialuronskābes pagūtu piesaistīties ūdens molekulas. Dzer vairāk šķidruma!
- Lai veicinātu tūskas un zilumiņu uzsūkšanos, divas nedēļas pēc procedūras nedrīkst karsēties vannā un pirtēties, apmeklēt solāriju. Neej arī pie zobārsta, jo lūpas nevajadzētu staipīt. Bet maigi bučoties drīkst! Arī alkoholu nevajadzētu lietot vismaz trīs dienas, jo tas var pastiprināt zilumu veidošanos.
- Jau nākamajā dienā pēc procedūras drīksti lietot savu ierasto dekoratīvo kosmētiku. Ja lūpas pēc procedūras šķiet sausākas, jutīgākas, palutini tās ar kādu mitrinošu krēmu.