MEDICĪNA IR MĀKSLA

PLĒVĪTE PA VISU SEJU – TĀ ES PAVASARIM PRETĪ EJU!

Kāpēc ne katrs ārsts-estētiskās medicīnas speciālists spēj būt mākslinieks!


Kristīne Azarjana

Medicīnas zinātņu doktore Kristīne Azarjana

  • Ārste-dermatoloģe,
  • Latvijas Estētiskās Medicīnas Asociācijas sertifikācijas komisijas locekle,
  • AZARYAN MEDICAL CLINIC vadītāja.

KĀPĒC NE KATRS ĀRSTS-ESTĒTISKĀS MEDICĪNAS SPECIĀLISTS SPĒJ BŪT MĀKSLINIEKS!

Kontūrplastikas speciālistus bieži salīdzina ar tēlniekiem un māksliniekiem. Filleri un botulīna toksīna preparāti tiešām ir spējīgi paveikt brīnumus: izlīdzināt grumbas, padarīt sejas ovālu vienmērīgu, piešķirt lūpām apjomu, atgriezt jauneklīgu izskatu vaigu kaulu zonai.

Vienīgā problēma — ne katrs ārsts ir mākslinieks un tēlnieks. Sejas vaibstu korekcija — tas noteikti ir izaicinājums. Runa nav tikai par pieredzi... ar vienu izveicīgu šļirces vēzienu nepietiek. Šajā gadījumā lieki noderēs zināšanas par sejas simetriju, proporciju ievērošanu... Kāpēc mēs tik rūpīgi izvēlamies frizieri, manikīra speciālistu, jā, un pat dārznieku un šuvēju... Bet mums ir neērti izjautāt kosmetologu par atbilstošu kvalifikāciju un pieredzi ...

– Kristīne, kāds vēršas pie Jums ar lūgumu, atbrīvoties no dažām grumbiņām, bet kāds vēlas mainīt savu izskatu. Katram ir sava izpratne par skaistumu, tādēļ šoreiz šo trauslo tēmu mēs neaizskarsim. Bet, izskaidrosim vēlreiz, kāpēc ārstam — estētiskās medicīnas speciālistam – ir tiešām jābūt estētam, jo industrija tiek saukta par estētisko medicīnu.

Estētiskajā medicīnā, tāpat kā glezniecībā, ir portretu gleznotāji, un ir arī abstrakcionisma piekritēji... Ārsts, kurš nejūt robežas, ir ļoti tāls no estētikas, no izpratnes par skaistuma būtību — viņš noteikti spēs tikt galā ar grumbām, taču maz ticams, ka tiks galā ar sejas vaibstu korekciju. Palielināt lūpas – tas ir vienkārši. Pacelt vaigu kaulus – vēl vienkāršāk. Izveidot harmonisku tēlu – tā jau ir īsta māksla. Harmonisks – nozīmē, individuāls. Loģiski, ka mēs nevaram no ārsta pieprasīt mākslas akadēmijas diplomu. Taču ikviens var atšķirt estētu no neizglītota barbara.

– Klonēšana — kā perspektīva, izskatās biedējoši. Instagram tēli, miljoniem kontu, no kuriem paveras personu sejas, kuras ar grūtībām varam nodēvēt par cilvēciskām. Vēl bēdīgāks ir fakts, ka katram pieprasījumam ir arī piedāvājums...

Bieži sastopamies ar situāciju, kur ārsti savu slīpēto prasmi pārvērš konveijerā, un tad visiem bez izņēmuma tiek klonētas lūpas, vaigu kauli, zods. Bet pat lūpu palielināšanas procedūrai ir iespējamas vairāk nekā desmit veikšanas tehnikas. Lai iegūtu harmonisku izskatu, dažreiz nepieciešams palielināt nevis augšējo, bet gan apakšlūpu. Dažreiz nepieciešama tikai lūpu kontūras korekcija vai vienkārši jāpaceļ lūpu kaktiņi. ‘’Uzzīmēt’’ pacientam seju, pārzinot tikai vienu vai divas tehnikas, neizdosies.

Arvien biežāk mēs, ārsti, saskaramies ar dismorfisma sindromu vai ķermeņa dismorfiju (ķermeņa dismorfiskie traucējumi, dismorfofobija, body dysmorphic disorder, BDD) — garīgiem traucējumiem, kas, tāpat kā anoreksija un bulīmija, tiek pieskaitītas pie “glancēto žurnālu slimību” kategorijas. BDD gadījumā cilvēks ir pārlieku noraizējies pat par nelieliem sava izskata defektiem un, vēl biedējošāk, meklē šos defektus tur, kur to nav.

Paldies Dievam, šodien estētiskās medicīnas speciālistu uztvere ir vērsta uz dabiskumu un anatomiski pareizām formām. Un hiperkorekcija — nedabiskas lūpas vai vaigu kauli — tas ir tumšais pleķis ārsta karjerā. Bet tas neattiecas uz visiem un tā nav bijis vienmēr.

Nereti lielākie preparātu ražotāji savu treniņu demonstrācijās ievada 16 līdz 20 ml fillera vienā reizē. Neskatoties uz to, ka par drošu normu tiek uzskatīta 4 ml liela deva.

Vēl viens hiperkorekcijas iemesls ir saistīts ar paša pacienta vēlmi. Bet procedūru taču veic speciālists nevis pacients. Un ārsta uzdevums ir novērtēt procedūras veikšanas nepieciešamību. Ārstam ir jāiemācas aizstāvēt savs viedoklis un nepieciešamības gadījumā arī jāatsaka klientam. Bet pacientiem — ieklausīties speciālista lēmumā, samierināties ar sasniegto rezultātu un kādu laiku pavērot iegūto efektu. Un tikai pēc tam atgriezties un izrunāt iespējamās papildu korekcijas, nevis meklēt citu ārstu, kuru būtu vieglāk pierunāt.

– Prasmes, pieprasījums, modes tendences mainās... Esmu novērojusi tādu likumsakarību, ka arvien biežāk ārsti savā praksē sākuši izmantot preparātu — hialuronidāzi…

Šo preparātu izmanto jau sen. Hialuronidāze — ferments (precīzāk, fermentu grupa), kas spēj sašķelt hialuronskābi. Tiesa, vēl pirms pāris gadiem par to zināja tikai speciālisti, to izmantoja reti un tikai pēc nepieciešamības. Un neviena mana paciente nav iedomājusies pierakstīties uz vizīti, lai izšķīdinātu filleri.

Ārsti izmanto šo preparātu kā SOS instrumentu fillera šķīdināšanai, ja hialuronskābes fillera ievadīšanas laikā ir radušās komplikācijas, un ir steidzami jāatjauno pacienta stāvoklis.

Šodien šai procedūrai ir cits pieprasījums. Es pat teiktu – tā ir jauna tendence. Visi masveidā sākuši izvadīt fillerus. Lai gan daudzi tos izvada, lai atkal ievadītu jaunus, nevis lai atgrieztos pie sākotnēji radītās formas. Jā, ir parādījušās jaunas tehnoloģijas, progresīvāki sastāvi, pārdzīvota lielo lūpu mode...un tas viss kalpo kā iemesls fillera “izņemšanai”. Bet, personīgi es, atbalstu filleru izšķīdināšanu tikai saskaņā ar medicīniskām indikācijām: ja preparāts ir mainījis savu atrašanās vietu, izraisa pastāvīgu tūsku injekcijas zonā, ir nekorekti ievadīts un rada veselībai bīstamas komplikācijas.

– Saskaņā ar kādu pētījumu, 95% komplikāciju un blakņu pēc filleru ievadīšanas rodas nepareizas ievadīšanas tehnikas dēļ. 5% ir saistīti ar izejmateriāla defektiem... Kurš vainīgs, un ko darīt?

Man ir grūti spriest par statistikas datiem, bet, protams, visbiežāk komplikācijas rodas, ja speciālistam nav pietiekamas pieredzes, un preparāta ievadīšanas laikā tikušas pieļautas tehniskas kļūdas: preparāts ievadīts pārāk virspusēji, nospiests asinsvads vai vēl ļaunāk — preparāts ievadīts tieši asinsvadā. Netiek ievēroti sterilitātes nosacījumi: sanitāri-higiēniskās normas, tai skaitā nehigiēniska viena preparāta (“šļirces”) izmantošana vairākiem pacientiem.

Bet blakusparādības var rasties arī viskvalificētākajam speciālistam. Pēc preparāta ievadīšanas pacientiem var tikt novērotas hematomas, pigmentācijas izmaiņas filleru injekcijas vietās, pietūkums, jutīguma traucējumi injekcijas vietās, Tindala efekts (zem ādas “spīd cauri” zilganas joslas), dažreiz kļūst pamanāmi asinsvadi, kas atrodas blakus injekcijas vietai. [..] Pastāv arī novēlotas komplikācijas ... tādas, kas parādās pēc kāda laika, un ne vienmēr ir acīmredzamas pašam pacientam. Ārsta pienākums ir palīdzēt tikt galā ar šo problēmu. Šī arī ir atbilde uz jautājumu — kuram speciālistam uzticēt savu seju.

Kas attiecas uz preparātiem – šajā sakarā jau ir daudz runāts. Visiem pacientiem iesaku pārliecināties, vai preparāts, kas jums tiek ievadīts, ir reģistrēts Latvijā. Latvijā, kā arī jebkurā citā valstī, ir ļoti daudz nelegāli ievestu preparātu vai nesen parādījušos produktu, kuriem nav veikts pietiekams skaits klīnisko pētījumu, kaut arī tie ir reģistrēti Eiropas Savienībā. Pat, ja preparāts ir reģistrēts un ražotājs ir labi pazīstams zīmols, nav teikts, ka preparāts ir iegādāts likumīgā ceļā. Bieži vien mēs nevaram pārliecināties, kā tas ticis transportēts, uzglabāts un vai tas vispār ir oriģinālais produkts.

– Dakter, atrodoties starp ārstu un klientu interesēm, es bieži dzirdu, ka mūsu speciālisti neatbilst Eiropas un Krievijas kolēģu līmenim. Arī Jūs pati kļuvāt par Intelligent Beauty Congress zinātnisko vadītāju un kā referentus uzaicinājāt ārvalstu ekspertus...

Visā pasaulē kosmetologi vēlas nodarboties ar estētiku, bet ne visi to dara atbilstošā līmenī. Latvijā ir daudz labu speciālistu. Bet mums ir maza valsts, un, ja kaut kas ir nogājis greizi, tas ļoti ātri izplatās un par to jau zina visi. Realitāte ir tāda, ka 90% speciālistu nav par skaistumu, ne arī par harmoniskumu. Joprojām daudzi speciālisti sejas ovāla liftingam izmanto nereāla daudzuma preparātus, kas paredzēti apjoma radīšanai, un injicē tos vaigu kaulos. Tas nekas, ka acis ir maziņas, un smaidīt paliek arvien grūtāk, tik un tā arvien vairāk sieviešu staigā ar kāmja vaigiem. Bet mēs taču varam uzlabot tēlu, noņemot no vaigu kauliem lieko filleri un papildinot iztrūkstošo apjomu deniņu rajonā. Rezultātā mēs iegūsim atklātu skatienu, skaistu liftingu, dabiskus vaigu kaulus, labu sejas ovāla līniju. Bet tas ir pamatīgs darbs, liela māksla, gadiem ilgas mācības un uzkrāta pieredze.

Situāciju glābj tas, ka Latvijā sievietes dod priekšroku mērenām korekcijām. Kaut gan, daudz kas ir atkarīgs no finansiālām iespējām. Piemēram, Full Face – ļoti populārs Krievijā, ne visiem pieejams Latvijā. Ja paciente tomēr nolemj spert šādu soli, tad dara to pakāpeniski. Bet, ja strādā pakāpeniski, tad ir vieglāk nepieļaut kļūdas. Iedomājieties pacientes seju pēc procedūras Full Face, ko veicis speciālists, kurš ir ļoti tāls no sapratnes par to, kas ir estētika.

Bet taisnības labad es gribu teikt, ka ārzemju ārstiem ir lieliskas mārketinga nodaļas. Jūs varat izdomāt jebkuru terminu un nosaukt tajā pilnīgi parastu procedūru. Piemēram, ļoti moderns formulējums “ar filleri izgriezt uz āru muskuli “, ko tagad izmanto daži ārvalstu kolēģi. Bet tas ir tas, ko mēs darām jau daudzus gadus – liekam filleri zem muskuļa, tādējādi tas tiek pacelts, atjaunojot apjomu konkrētajā sejas apvidū. Ticiet man, neviens neko neizgriež. Vai arī — kāds ārzemju glancētais žurnāls rakstīja, ka 2020. gada tendence ir sejas muskuļu filleri... un visi ir neizpratnē: pie viņiem veic šādas procedūras, bet pie mums ne... Bet mēs strādājam ar šiem preparātiem un metodēm jau gandrīz gadu. Tās ir lieliski sevi pierādījušas, bez jebkādām “ārzemju” ērmībām.

– Bet kāda ir Jūsu attieksme pret ārstiem ārzemniekiem?

Es pati savulaik esmu strādājusi ārzemēs — klīnikā Tallinā un Kannās. Mums vienmēr šķiet, ja ārsts, frizieris vai lektors ir ārzemnieks – tad viņš noteikti ir labāks. Patiesībā, ja tas nav starptautisks treneris, kura uzdevums ir izglītot, nevis pieņemt pacientus, tad viesizrādes — tas vienmēr ir ļoti apgrūtinoši un dārgi. Labam ārstam savā pilsētā ir pilns pieraksts, un maz ticams, ka viņš piekritīs strādāt, upurējot savus pacientus.

Jā, pie mums Rīgā bieži ierodas labi speciālisti. Bet, pirms jūs piesakāties uz procedūru, pārliecinieties, ka viņi te strādā oficiāli. Vai ārsts pats veic pacientu reģistrāciju, vai to dara saņēmēja puse — klīnika, kas pēc tam uzņemas atbildību par pacientu. Jūs taču vēlaties, lai kāds būtu atbildīgs par jums veiktās procedūras iznākumu…

Latvijā sievietes dod priekšroku mērenām korekcijām. Kaut gan, daudz kas ir atkarīgs no finansiālām iespējām. Piemēram, Full Face – ļoti populārs Krievijā, ne visiem pieejams Latvijā. Ja paciente tomēr nolemj spert šādu soli, tad dara to pakāpeniski. Bet, ja strādā pakāpeniski, tad ir vieglāk nepieļaut kļūdas. Iedomājieties pacientes seju pēc procedūras Full Face, ko veicis speciālists, kurš ir ļoti tāls no sapratnes par to, kas ir estētika.

Citas ziņas

  • Ādas izmaiņas (estētiskās problēmas) grūtniecības laikā

    Ādas izmaiņas (estētiskās problēmas) grūtniecības laikā

    Grūtniecības laikā novēro izmaiņas dzimumhormonos, imūnsistēmā un sirds un asinsvadu sistēmā, kas attiecīgi var izpausties ar redzamām izmaiņām ādā, matos un nagos. Vairumā gadījumu šīs izmaiņas ir normālas, galvenokārt kosmētiska rakstura, kas neprasa aktīvu medicīnisku iejaukšanos.

  • Eidžisms estētiskajā dermatoloģijā

    Eidžisms estētiskajā dermatoloģijā

    Ievērojams cilvēku skaits veic skaistumkopšanas procedūras, jo patiešām uzskata, ka viņus diskriminē viņu, teiksim tā, pusmūža vecuma dēļ.

Pierakstīties
pie speciālista
Pieraksts pa tālruni: Pieteikties vizītei
Uz augšu