DR. LANA MIEZE: LĀZEREPILĀCIJA
Sabiedrībā aizvien vairāk pieaug vēlme atbrīvoties no nevēlamiem matiņiem gan estētikas nolūkos, gan medicīnisku vajadzību dēļ. Lai to izdarītu, tiek pielietotas dažādas metodes, piemēram, epilācija, depilācija un skūšana, tomēr labākie rezultāti tiek sasniegti, izmantojot aparātmetodes – lāzerus un intensīvi pulsējošās gaismas sistēmas (IPL), kas sniedz drošu, ilgstošu un efektīvu rezultātu.
Par to, kas ir lāzerepilācija, stāsta Azaryan Medical Clinic dermatoloģe Dr. Lana Mieze.
Raksta oriģināls šeit.
Kas ir lāzerepilācija?
Tā ir procedūra, kas atbrīvo no nevēlamā apmatojuma ar noteikta viļņa garuma gaismas impulsa palīdzību. Pigments, kas atrodas mata folikulā, absorbē gaismu un pārvērš to cita veida enerģijā, šajā gadījumā siltumā, kas traumatizē mata folikulu un novērš turpmāku mata augšanu. Citiem vārdiem to sauc par selektīvo fototermolīzi.
Darbības princips
Ādas apstrādei paredzētais lāzers darbojas pēc “selektīvās fototermolīzes” principa. Respektīvi, noteiktā vietā noteikta viļņa garuma raidītais gaismas stars, ko selektīvi absorbē mērķaudi (dabisks vai mākslīgs hromofors), rada to termisku bojājumu.
Lāzerepilācijas gadījumā skartie mērķaudi ir mata pigments – melanīns. Tas absorbē gaismu diapazonā no 690 līdz 1000 nm, tāpēc ierīces šajā viļņu garuma diapazonā var efektīvi izmantot matiņu augšanas samazināšanai.
Pieejamas dažādas ierīces:
- Rubīna lāzers (gaismas viļņa garums – 694 nm). Sarkanā gaisma tiek piegādāta caur sintētiskiem rubīna kristāliem. Labi rezultāti gaišādainiem cilvēkiem ar tumšiem matiņiem (I–III ādas fototips).
- Aleksandrīta lāzers (gaismas viļņa garums – 755 nm). Lielāka caurlaidība. Labi rezultāti arī cilvēkiem ar gaišākiem matiņiem (I–III ādas fototips).
- Diodes lāzers (gaismas viļņa garums – 810 nm). Iedarbojas dziļāk ādas slāņos, nodrošina labāku gaismas impulsa plūsmu, mazāk skar ādas virsējo slāni. Drošāks cilvēkiem ar tumšāku ādu (I–V ādas fototips).
- Neodīmija Yag lāzers (Nd: YAG) (gaismas viļņa garums – 1064 nm). Labāk sasniedz mērķaudus, mazāk skar ādas virsējo slāni, relatīvi mazāka melanīna absorbcija (I–VI ādas fototips).
- Intensīvas impulsu gaismas (IPL) sistēma (gaismas viļņa garums – 500–1200 nm). Gaismas impulss tiek piegādāts zibspuldzes veidā caur lielāka izmēra uzgali, tādā veidā nodrošinot lielāka ādas laukuma apstrādi viena gaismas impulsa laikā. Dažādi filtri ļauj sašaurināt izstarotā viļņa garuma joslu. Iedarbība mazāk efektīva, salīdzinot ar lāzera sistēmām.
Kam to veic?
Lāzerepilāciju var veikt kā sievietēm, tā arī vīriešiem un jebkuras ādas krāsas cilvēkiem. To veic gan estētikas nolūkos, gan medicīnisku vajadzību dēļ, piemēram, ja ir hirsutisms (pastiprināta apmatojuma augšana sievietēm pēc vīrišķā tipa) vai hipertrihoze (pastiprināta matu augšana zonās, kur parasti matiņi neaug).
Kontrindikācijas
Lāzerepilāciju nedrīkst veikt personām, kas ir nesen iesauļojušās, kam ir implantēts kardiostimulators vai cits metālisks implants apstrādājamā zonā, personām ar iepriekš konstatētiem ļaundabīgiem ādas veidojumiem, aktīviem iekaisīgiem elementiem apstrādājamā zonā (piemēram, izsitumi, zvīņēde) vai ādas dzīšanas traucējumiem (piemēram, keloīdu rētu veidošanās), grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām, personām ar gaismjutīgām saslimšanām, piemēram, sistēmisko sarkano vilkēdi vai porfīriju, epilepsiju, imūnsupresīvu stāvokļu gadījumā (HIV/AIDS, bijusi orgānu transplantācija vai lietoti citostatiski medikamenti), kā arī atsevišķu medikamentu lietošanas laikā, kas paaugstina ādas jutību uz gaismu, piemēram, izotretionīns vai tetraciklīnu grupas antibiotikas.
Kā sagatavoties procedūrai?
Aptuveni sešas nedēļas pirms procedūras jāizvairās no matiņu epilācijas, depilācijas vai mehāniskas raustīšanas, lai maksimāli mazinātu iekaisumu apstrādājamajā zonā. Lai sasniegtu optimālus rezultātus, pirms procedūras nepieciešams noskūt vai apgriezt matiņus līdz apmēram 3 mm garumam.
Tāpat nevar sauļot apstrādājamo zonu vismaz 2 nedēļas, bet vislabāk 4–6 nedēļas pirms procedūras. Īpaši jutīgās zonās un personām ar zemu sāpju slieksni vajadzības gadījumā pusstundu vai stundu pirms procedūras var uzklāt atsāpinošu krēmu.
Pirms procedūras
Vispirms ārstniecības persona jums uzdos vairākus jautājumus par jūsu veselības stāvokli, lietotajiem medikamentiem, ādas kopšanas principiem utt. Izvērtēs, vai nevēlamais apmatojums nav saistīts ar hormonālu disbalansu, iespējams, nozīmēs papildu izmeklējumus. Atbildēs uz jūsu interesējošajiem jautājumiem par procedūru. Novērtēs ādas krāsu jeb fototipu, matu struktūru un krāsu, lai izvēlētos piemērotākos lāzera parametrus.
Procedūras laikā
Jānovelk visas rotaslietas apstrādājamās zonas tuvumā un citi priekšmeti, kas var atstarot gaismas starus. Apstrādājamā zona tiks notīrīta. Atkarībā no izvēlētās ierīces, papildus uz ādas var tikt uzklāts gels vai eļļa. Procedūras laikā klientam tiks uzvilktas speciālas acu aizsargbrilles, taču, neraugoties uz to, acis vēlams turēt aizvērtas.
Pēc procedūras
Sākotnējā posmā, lai sasniegtu vēlamo rezultātu, atkarībā no apstrādājamās zonas nepieciešamas vismaz 4 līdz 6 procedūras ar intervālu no 4 līdz 6 nedēļām, jo visjutīgāk uz gaismas impulsu reaģē augošie matiņi. Visi matiņi vienlaicīgi neatrodas augšanas fāzē, tāpēc nepieciešamas vairākas procedūras, lai apstrādātu visus augošos matiņus. Procedūru skaits atkarīgs arī no matiņu krāsas, struktūras, ādas krāsas un jutīguma.
Pēc tam, kad sasniegts vēlamais rezultāts, tā uzturēšanai lāzerepilāciju var turpināt reizi 6 līdz 12 mēnešos, jo šajā starplaikā var izaugt mazi, smalki, gaiši matiņi.
Kaut gan lielākajā daļā ierīču ir iebūvētas dzesēšanas sistēmas, lai mazinātu ādas jutīgumu un pietūkumu, tomēr procedūras laikā un/vai pēc tās var izmantot auksta gaisa plūsmu vai maisiņus. Nejauša ādas virsējā slāņa ievainojuma gadījumā var lietot antibakteriālus krēmus, bet izteikta apsārtuma un pietūkuma gadījumā – kortikosteroīdus saturošus krēmus.
Pēc procedūras strikti jāievēro ādas aizsardzības pamatprincipi: obligāti jālieto saules aizsarglīdzekļi aptuveni 4–6 nedēļas.
Visbiežāk pēc procedūras apstrādājamā zonā novēro pietūkumu un apsārtumu matiņa izejas vietā, jutīgumu un dedzināšanas sajūtu, kas pāris stundu vai dienu laikā pāriet.
Smagākos gadījumos var veidoties ūdeņaini pūslīši, krevelītes, āda var lobīties, mainīt krāsu, retos gadījumos notiek rētošanās.
Rezultāts
Jāuzsver, ka lāzerepilācija samazina pastāvīgu matu augšanu, nevis nodrošina to neatgriezenisku iznīcināšanu.
Rezultāts nav novērojams tūlīt pēc procedūras, matiņš tiek iznīcināts pakāpeniski, līdz pirmos rezultātus var sākt novērot otrajā nedēļā pēc procedūras. Pēc katras procedūras matiņi augs aizvien retāk, būs plānāki, gaišāki un smalkāki, līdz to vairs nebūs. Tomēr pārliecinošu garantiju dot nav iespējams, jo dažiem mēdz ataugt nedaudz gaišāki un plānāki matiņi.
Kaut gan ir tik dažādas ierīces, kas nodrošina efektīvu rezultātu jebkuram ādas fototipam, tomēr rezultātu ietekmē ādas un matiņu krāsa. Novērots, ka, jo tumšāks matiņš un gaišāka ādas krāsa, jo labāks procedūras rezultāts. Skaidrojums pavisam vienkāršs – ja āda ap matiņu ir gaišas nokrāsas, bet matiņš tumšs, tad lāzera stars spēs koncentrēties galvenokārt uz mata pigmentu, nevis papildus uz apkārtējo ādas pigmentu.
Papildus iepriekš minētajam rezultātu var ietekmēt arī nevēlamā apmatojuma atrašanās vieta (padušu matiņi reaģē labāk nekā matiņi uz virslūpas), hormonālais statuss, procedūru intervāls un arī izvēlētā ierīce.
Tagad mūsu klīnikā ir pieejama 30% atlaide lāzerepilācijai! Apskatīt cenas